Košický mládežnícky parlament vyhlasuje umelecku a fotografickú súťaž „V spojení s prírodou„, prebiehajucu od 25.2.2023 do 05.05.2023

Tieto propozície nájdete kompletne graficky spracované nájdete aj v tomto PDF

O súťaži:
Súťaž bude prebiehať v dvoch zložkách – fotografickej a umeleckej. Účastník si môže vybrať zložku, zapojiť sa môže aj do oboch.
Jeden a ten istý autor môže do súťaže zapojiť aj s viacerými dielami, maximálne však troma v umeleckej zložke a dvoma vo fotografickej zložke.

Umelecká zložka
téma: Natura naturaliter – Prírodu prírodne

Príroda má všetko premyslené. V časoch, kedy plast ešte nepoznali a farby (vodové, temperové, akrylové) ešte neexistovali, sa museli ľudia vynájsť. Využívali len to, čo im príroda dala. Skúsme to spraviť aj my.
Nahraďte klasické farby prírodnými alternatívami. Už sa vám stalo, že ste mali po zjedení čučoriedok alebo černíc fialové zuby a jazyk? Alebo keď ste spadli na trávu, tak na nohaviciach ostali zelené fľaky? Presne toto hľadáme…
Využite prírodné zdroje obsahujúce najrôznejšie pigmenty ako zdravotne nezávadnú náhradu farieb a vytvorte s ich pomocou očarujúce dielo s prírodnou témou. Inšpirujte sa bežným životom, väčšinu surovín máte pravdepodobne doma.
Odporúčame vyskúšať cviklu, kurkumu (korenie), bobuľové ovocie, bylinky, špenát, kvety, popol, hlinu … Kreativite sa medze nekladú. Prírodné farby sú všade, len si ich treba všimnúť a správne pripraviť (väčšinou stačí vytlačiť šťavu, zriediť vodou alebo výluh).
Inšpirovať sa môžete napríklad tu:
Ak si vyberiete techniku maľby, odporúčame využiť výkres A3 alebo väčší.

Pre inšpiráciu: https://www.sashe.sk/Lisbet/journal/eko-farbenie.-ako-na-to
(ak to funguje na vajíčka, bude to fungovať aj na papier)

Maľba nemusí byť jedinou možno “eko” technikou. Ďalším možným spôsobom ako využiť dary prírody je vyskladanie obrazca z materiálov, ako napríklad kôra, listy, tŕne, šišky, ihličie, súkvetia, žalude, “vrtuľky” … Opäť, stačí zapojiť trochu predstavivosti. Kúsok suchej kôry môže mať tvar… žraloka. A zuby? Tŕne. Stačí len zlepiť. Alebo spojiť listy, šišku, trochu ihličia a chrobáčik je na svete. Aké je jednoduché zachytiť prírodu prírodou.

Pre inšpiráciu si môžete pozrieť toto: https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2018/aug/11/a-garden-alive-with-art-all-natural-insect-sculptures-in-pictures

Ako už bolo v téme „Prírodu prírodne“ spomenuté, obsah diela bude mať prírodnú tématiku. Vyložiť si ju môžete po svojom. Pre nás bude ale dôležitejšia technika a rôznorodosť použitého materiálu.

Umelecká zložka bude vyhodnocovaná v dvoch kategóriach:
Mladší (do 10 rokov vrátane)
Starší (od 11 rokov)

Podmienky zapojenia sa:
– vek autora do 15 rokov vrátane
– zaslané maximálne tri diela na jedného autora
– využitie výlučne prírodných materiálov (výnimkou je papier a lepidlo)
– v prípade maľby priložený stručný zoznam, na ktorom bude uvedená receptúra jednotlivých farieb (napr. červená – cvikla, zelená – špenát)
– k dielu priložená informácia obsahujúca meno a priezvisko autora, vek, zložka a kategória, názov diela, kontaktná e-mailovu adresu, na ktorú vám zašleme informácie o výstave a o vyhodnotení súťaže.

Vaše diela môžete posielať poštou (preferované) na adresu :

CVČ – KEMP
Orgovánová 5
040 11 Košice

prípadne doniesť osobne na recepciu v obálke s informáciou, že to ide na umeleckú súťaž KEMPu.

Fotografická zložka
téma: Som spojený s prírodou

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, koľko toho máme s prírodou spoločné? Aj u nej, aj u ľudí nájdeme množstvo podobných štruktúr, obrazcov. Napríklad odtlačok prsta vyzerá veľmi podobne ako letokruhy stromu, žily na zápästí ako blesk, čiary na dlani ako žilnatina listu… Podobnosť sa nájde, len sa treba zamyslieť.

Pre lepšie pochopenie témy odporúčame pozrieť sa na tento odkaz:
https://petapixel.com/2018/07/18/photos-that-show-similarities-between-the-human-body-and-nature/

Podmienky zapojenia sa:
Vek autora do 18 rokov
Zaslané maximálne dve diela od jedného autora (za jedno dielo sa považuje dvojica fotografií s podobnosťou)
Zaslané fotografie musia byť autorské, nesmú byť stiahnuté z internetu (v takomto prípade nebudú zaradené do súťaže)

*V prípade väčšieho záujmu o fotografickú zložku budú diela rozdelená na kategórie mladší (do 13 rokov) a starší (od 14 rokov)

Fotografie posielajte na mail team1kemp@gmail.com .
Do predmetu uveďte “V spojení s prírodou – fotografická zložka”. Odporúčaný je formát jpg. Veľkosť nahraného súboru nesmie presiahnuť 100 MB, na zaslanie môže byť použité aj internetové úložisko ako WeTransfer, Úschovňa, uloz.to a pod. V tom prípade je ale potrebné do mailu odoslať link na stiahnutie digitálnych fotografií. Do tela mailu uveďte informácie o autorovi (meno, priezvisko,vek, zložka, kontaktný mail, názov diela).

Zaslaním diela súhlasíte s jeho zaradením do súťaže a spracovaním uvedených údajov za účelom vyhodnotenia súťaže a zaradenia diela do výstavy, ktorá bude zorganizovaná koncom mája alebo začiatkom júna. Pozvanie dostane každý účastník na kontaktnú adresu, ktorú uviedol.

Vyhodnotenie

Diela budú vyhodnocované v druhej polovici mája. Slávnostné vyhodnotenie bude prebiehať spolu s otvorením výstavy. O jeho termíne vás budeme informovať prostredníctvom mailu.