Odovzdávanie bronzových cien DofE Lux 6.12.2022

Na začiatku to boli šiesti znevýhodnení mladí ľudia žijúci v zariadení sociálnych služieb Lux, n.o. v Košiciach. Laura, Zuzka, Števo, Jakub, Tomáš a Rado.

Poznáme sa už roky. Ešte od čias, keď chodili do školy. Zažili sme toho za ten čas veľa. Keď sa stretneme, stále spomíname na spoločné chvíle. Tábory, výlety, opekačky, naše tance, diskusie a koľko sme sa spolu nasmiali. Teraz sa k tomu pridalo aj plnenie ceny DofE.

Bolo to niečo špeciálne. Predsa len majú svoje zdravotné i osobné problémy, nežijú so svojimi blízkymi v rodinách, svet mimo zariadenia je pre nich každodennou výzvou. Rozvíjali sa ako ostatní účastníci ceny v športe, talente a pomáhali ako dobrovoľníci, no najväčším prínosom pre nich bolo naučiť sa samostatnosti. Dokázať fungovať v čo najväčšej miere bez neustálej pomoci iných. Prekonať svoje osobné hranice. A to sa im podarilo. Sme na nich nesmierne hrdí.

Laura, miluje tanec, štýlová, stále aktívna, našla si v lete brigádu. Zuzka, vysmiate slniečko, ochotná vždy pomáhať. Števo vyrástol z chlapca na empatického muža. Jakub sa našiel v počítačovej technike. Tomáš nám urobil veľkú radosť, keď sme od neho počuli prvé slová. Rado, tanečník, športovec, technik, je veľmi šikovný, našiel si v lete prácu. Pre niekoho samozrejmosť, pre nich úspech.

Sme radi, že sme k tomu mohli prispieť aj prostredníctvom DofE.

Peťo a Majo, vedúci DofE.

Slávnostné odovzdávannie bronzových, strieborných a zlatých cien DofE – Historická radnica mesta Košice 23.6.2021