Časť 48. „Ešte vyššie, mami, vyššie!“ alebo návrat k júnovému zatmeniu Slnka.

Na internete sa objavilo obrovské množstvo pekných záberov zo zatmenia Slnka, na ktoré sme v našich končinách čakali viac ako šesť rokov. Ak chcel našinec počas tých šiestich rokov naživo Slnko zakryté Mesiacom vidieť, musel cestovať. Na nešťastie na Slnku neboli 10.júna žiadne výrazné škvrny a mnohí sa možno aj preto snažili zachytiť nejaký zvláštny objekt pred neúplným kotúčom. Niektorým preletelo lietadlo, iným vták, niektorým mrak. Iní zručnejší, ktorí vedeli ako na to, zaznamenali prelet ISS.

Pekný záber sa podaril malej nádejnej astronómke, členke astronomického krúžku v CVČ na Popradskej 86 v Košiciach. Záber sa podarilo urobiť z projekčnej plochy coude refraktora 150mm/2250mm, ktorým sa slnečná fotosféra v CVČ pozoruje pravidelne a neprerušene už takmer 30 rokov. Na obrázku je hneď dvojica vtákov možno matka s mláďaťom, ktorá svojho potomka učí krúživým letom využívať vzdušné prúdy na získanie väčšej výšky. Na slnečný disk sa vtáky dostávali opakovane a tak sa v správnej chvíli podarilo stlačiť spúšť mobilu, zachytiť dvojicu a získať tento pekný záber. Možno, že vtáčie mláďa si túto „aktivitu“ užívalo a švitorilo rodičovi: „Ešte vyššie, mami, vyššie!“ A možno to bolo inak.

Každopádne mladej fotografke k vydarenému záberu gratulujeme. Zverejňujem ho s jej láskavým súhlasom a tak isto so súhlasom jej mamky, s ktorou sa prišli do hvezdárne na zatmenie pozrieť.

Zdraví vás hvezdár Peter z planetária.