Časť 43. O stretnutiach planét s Mesiacom a zamyslenie nad odpoveďou „42.“

Minulý 42.diel Balkónovej astronómie tak trochu súvisí s dňom s uterákom, ktorý si každoročne niektorí pripomínajú 25.mája. Znalí veci v tento deň nevyjdú z domu bez tejto rekvizity, ktorá je podľa diela „Stopárov sprievodca po Galaxii“ od Douglasa Adamsa životne dôležitá.

Bližšie sa môžete o tom dočítať na wikipedii v dolu uvedenom odkaze.

Taktiež sa tam dozviete o kolosálnom význame záhadného čísla 42, ktoré je odpoveďou na Otázku na Život, Vesmír a vôbec. Problém spočíva v tom, že nepoznáme znenie Otázky. Ak vás problém zaujal, prečítajte si dielo a „nepodliehajte panike“. Veď toto odporučenie ma pred očami aj figurína astronauta Starmana, ktorý v Muskovej Tesle Roadster lieta vesmírom.

Ja si uterák 25.mája vziať určite nezabudnem.

Ale teraz už k dnešnej 43.časti BA. Je o konjunkciách planét s Mesiacom. Prvý zložený obrázok ukazuje pekné ranné zoskupenie Jupiteru a Saturnu s Mesiacom na sklonku noci 3./4.mája. Všetkých troch aktérov vidíme vľavo dolu, hore je Jupiter s Mesiacom a vpravo Mesiac fotografovaný neskôr.

Na druhom obrázku je typický balkónový záber, získaný večer 16.mája. Všimnite si hlavne Blížencov obohatených Mesiacom a Marsom po tesnej od nás nepozorovateľnej konjunkcii. Na treťom obrázku je to isté s označením niektorých objektov.

Zo zloženého obrázku číslo 4 vidíme, že obloha bola dosť zamračená, takže to bol fotografický „lov“ medzi oblakmi. Vľavo hore vidíme nízko nad blokom planétu Merkúr, napravo Mesiac s Marsom. Vľavo dolu upúta stopa vrtuľníka, vpravo nevýrazná stopa vláčika novej várky Starlinkov.  

V budúcom týždni sa teším (a určite nielen ja) na Superspln, ktorý nastane 26.mája. Ak bude jasno, uvidíme najväčší Mesiac v roku 2021. Vzhľadom na nie najlepšiu dlhodobú predpoveď počasia je dobre zamerať sa na viac večerov, rán a nocí. Teda nielen na uvedený dátum 26.mája, kedy dokonca nastane od nás neviditeľné zatmenie Mesiaca. Ak sa pôjdete na Mesiac pozrieť 25.mája, nezabudnite zobrať si uterák. Samozrejme, že Mesiac bude veľký aj 27.mája.

Ak bude jasno, s niektorými sa uvidím aj v hvezdárni v CVČ. Plánované pozorovanie pre verejnosť je na pondelok 24.5. a na stredu 26.5. večer. Bližšie informácie na stránke CVČ: www.cvckosice.sk

Zdraví vás hvezdár Peter z planetária. A na záver sľúbené odkazy:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Stop%C3%A1rov_sprievodca_galaxiou